Abi Deresindeki Çift Başlı Yılan

Baf kazasına bağlı Lemba köyü ile Akarsu köyü arasında yolun ikinci milinde Abi Deresi üzerinde iki kemeri taş bir köprü, kemerlerin birinde de çift başlı bir yılan resmi vardır.

Anlatılanlara göre aşağı yukarı 200 yıl kadar önce köprü inşa edileceğinde, yapıldığı yer çok sık ağaç ve bitkilerle kaplıymış. Çünkü Abi Deresi yaz kış akıyormuş. Bu, üç değirmenlik kadar bir su imiş. Ağaçları kesmeğe çalışan işçiler bir ıslık sesi duymuşlar. Ardından bir daha, sağa sola bakınmışlar kimse yok. Gene işe koyulmuşlar. Gene aynı ıslıklar içlerinden biri ses tanımış.

– Bu yılan ıslığıdır, demiş, dikkatli olun!

Herkes dikkat kesilmiş korkuyla etrafı gözlemiş araştırmışlar. Ama gene de görememişler. Ustabaşı;

– Yılansa nerede demiş, gösterin,

Islığı tanıyan işçi,

– Yılandır usta demiş, hem de çift. İridirler de heralde. Çünkü çok keskin ıslık çalıyorlar.
– Peki ama nerede? Gösterin demiş ustabaşı.
– Göremiyorum ama bu ağaçların içinde demiş işçi.
– Her taraf ağaç, demiş ustabaşı, her taraf ağaç. Derenin en sığ yeri burası. Köprüyü ancak buraya yapabiliriz. Bir çare gösterde rahat çalışalım.
– Burayı ateşleyerek? Demiş işçi
– Delimisin demiş ustabaşı., yangın olur sonra, nasıl söndürürüz_
– O halde başka çare? Evet başka çare.

Onlar böyle konuşup dururken beş-altı metre uzaklarında dalların kımıldadığını fark etmişler. Ve ayni ıslıkların tekrarı. İrkilip gerilemişler diğer işçiler toplanmış. Ellerinde kazma kürekler. Hep ayni meşenin dalı sallanıyormuş. Bağlı bir heyecanın çektiği hissini veren bir sallanış. Cesaretlenen birkaç kişi yaklaşmışlar birde ne görsünler. İki buçuk üç metre boyunda yılan. Vücudun ön tarafında otuz kırk santim uzunluğundaki uçlarda iki müthiş baş yeri ağaca takılmış geçemiyor. Hepsi birden vura vura öldürmüşler. Köprü tamamlanınca da boyuna ve kalınlığına uyan yılan resmini kemerin birine çimentolu harç ile yapmışlar.

Oğuz M.Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir