Beşdaş

Hem kız hem erkek çocukların oynadığı bir oyundur. Eğlenceli olduğu kadar da dikkat ister. İki kişi veya iki gurup arasında oynanır. Kimin önce oynayacağı yazı-tura ile tesbit edilir. Bu iş tamam olunca oyuncu beş tane küçük ve yuvarlakça taş alır.Taşları serpercesine yere atar. Sonra taşlardan bir tanesini alır. Aldığı taşı belirli bir yüksekliğe atar. Taş düşene kadar yerden bir tek taş alır ve havadaki taş yere düşmeden onu yakalar. Böyle yapa yapa yerdeki taşları toplar. Bütün taşlar toplanınca taşları yere atar.İkinci defa ayni hareketlerle taşları ikişer ikişer toplar. Üçüncü atışta önce üç, sonra da tek taşı alır. Dördüncü atışta dört taşı birden almak zorundadır. Bütün bunları yaparken bir tek taşı havaya atması ve diğer taşları aldıktan sonra yere düşürmeden yakalaması şarttır. Yakalayamazsa yanar, yani oyunu kaybeder. Başarırsa oyunun birinci bölümünü bitirmiş sayılır.

İkinci bölümde sol elin baş ve işaret parmağı arasında köprü kalacak şekilde yere değdirilir. Taşlar sağ ele alınır, yere değmekte olan elin bilek hizasından ve arkadan öne doğru atılır. Taşlar atılınca sağ el boşta kalır. Birinci bölümde olduğu gibi önce tek tek, sonra üç-bir sonra dördü birden sol elin meydana getirdiği aralıktan geçecek şekilde itilir. Taşlar aralıktan sayısınca geçmezse veya havaya atılan taş düşmeden yakalanmazsa oyuncu yanar. Başarırsa oyunun üçüncü bölümüne geçer.

Üçüncü ve son bölümde taşlar tek avuca alınır. Bir tanesi sağ elin baş ve işaret parmakları arasına, dördüncü de avuç içine gelecek şekilde tutulur. Tek taş havaya atılırken, dört taş da yere konun Konduktan hemen sonra önce dört taş alınır.Havadaki taş da yere düşmesine fırsat verilmeden yakalanır. Böylece oyun tamamlanmış olur. Taraflardan kim daha hatasız oynarsa oyunu o taraf kazanır.

Erenköy ve Yeşilırmak bölgesinde on taşla da oynanır. Oyun prensipleri aynidir.

Oğuz M. Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir