Biz coştuk, onlar da dinledir

Kıbrıs Türk toplumun yetiştirdiği ilk siyasilerden biri olan Faiz Kaymak da, Atatürk’ü benimseyip, O’nun ilkelerine uymak için Türkiye’de yaşamanın şart olmadığına dikkati çekerken, Cumhuriyet’in ilan edildiği günlerdeki anılarını şöyle anlatıyordu:
“Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra, bizim sömürge idaresine karşı mücadelemiz bir o kadar artmaya başladı. Atatürk’ten güç alıyor ve mücadele etmekten korkmuyorduk. Lise tahsilimi 1923-1924’te tamamladıktan sonra öğretmenliğe başladığım zaman, başımdan çok ilginç olaylar geçmiştir.
Öğretmen olarak ilk görevimiz öğrencilere Atatürk’ü öğretmek, O’nun büyüklüğünü ve önemini anlatmaktı. Ben bu yolda büyük bir gayret sarf ediyordum. Dolayısıyla davranışlarım İngiliz yöneticilerini rahatsız ediyordu. Sık sık beni uyarıyor ve “Ders saatlerinde ne Atatürk’ten ne de Türkiye’deki gelişmelerden bahsetmeyiniz. Yapmak istediklerinizi evinizde yapın” diyorlardı.
Gençliğin Atatürk’ün kahramanlıklarını öğrenmesini islemiyorlardı. Özellikle bizim Atatürk’ü Kıbrıs’a çağırmamıza çok kızıyorlardı. Her şeye rağmen biz bildiğimiz yolda yürümekteydik. Aldığımız güç ve kudret sayesinde biz Türklük duygularıyla coştukça, onlar susuyorlardı. Politikaya atılıncaya kadar tam 17 yıl süreyle öğretmenlik yaptım. Bu süre zarfında öğrencilerime en fazla Atatürk’ü ve O’nun devrimlerini anlattım. Bu nedenle çok mutluyum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir