Ekmek Gadeyifi

Kıbrıs’ta kadayıf yerine gadeyif denen bu tatlıya, Ekmek Gadeyifi de denir. Eskilerde yalnızca bayramlarda yapılan ekmek gadeyifine günümüzde tatlıcılarda (pastahanelerde) her zaman rastlamak mümkündür. Evlerde, belli günlerde yapılır.

Çarşıdan alınan ekmek gadeyifi mayalı hamurdan yapılmıştır. Islandıkça genişleyen bir özellik gösterir. Ve bir alt,bir üst olmak üzere çift olarak satılır.

Çarşıdan alınan ekmek gadeyifi su veya içine bolca gülsuyu konmuş su ile ıslatılıp kendi boyutlarından büyük bir tepsinin içine konur. İlk ıslatılan parçanın yanık yüzü (Kahverengi) yüzü tepsiye, beyaz yüzü de havaya bakacak şekildedir. Önceden pelte haline getirilen malzeme (nor, az şeker ve dövülmüş bahar) bu yüzeye sürülür. Sonra öteki yüzey alınıp ayni şekilde ıslatılarak yumuşatılır ve ters olarak ötekinin üzerine kapatılır.Bu işlem bitince temiz bir bezle örtülüp yarım saat kadar dinlenmeye bırakılır.

Bu dinlendirme aralığında sekiz bardak su, altı bardak şeker ile karıştırılıp ateşe konur ve kaynatılır. Kaynarken içine bir limon sıkılır. Rengi sarı olmaya başlayana kadar kaynamasına izin verilir. Rengi dönünce şerbet olmuştur diye kabul edilir.

Bu kez, içinde ekmek gadeyifi olan tepsi kısık ateşe konur ve hazırlanan şerbet azar azar dökülmeye başlanır. Tüm şerbeti çekene kadar bu işleme devam edilir. Ocaktan alınıp üzeri örtülür ve soğumaya bırakılır. Aradan bir tam gün geçince kesilip yenir. İsteyen,üzerine kaymak yağı da sürebilir.

Oğuz M. Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir