Fırın (Dorum) Taşı

Kufes köyünden Artemi (Arıdamı) giden yolun ikinci milinde, yol kenarında biri büyük biri küçük iki kaya var. Bu kayaların tepeleri ile altıları geniş, ortaları inceltilmiştir. Bu kayalar için şöyle bir efsane anlatılır.

Vaktiyle Artemili bir deveci varmış. Sırada gitmediği için (dorumuna) devesine çok kötü davranırmış, onu dövermiş. Deve bunları unutmaz içine atarmış. Öyle bir an gelmiş ki deveyi “Deve kini” tutmuş. Sahibine karşılık vermiş. Korkuya kapılan deveci kurtulmak için yüksek bir kayaya çıkmış. Deve salyalar saçarak kayaya tos vurmaya başlamış. Deveci bakmış ki kurtuluş yok, çareyi hemen yanı başındaki daha yüksek kayaya çıkmakla bulmuş. Ama deve günlerce oradan ayrılmamış. Deveci parlak düğmeli yeşil kebesini çıkarıp dorumun üstüne atmış. Deve onu çiğnerken kaçmağa başlamış. Deve durumu farkedince peşine düşmüş. Köy girişinde adamı yakalamış. Ayaklarının altına almış.
Dorumun kişnemesinden bütün köy halkı gelmiş. Ama adamın ancak ölüsünü alabilmişler.

NOT: 1977’de yol inşaatı için yapılan çalışmalardan sonra yağan yağmur sularının toprakları sürüklemekle yol kenarında kilden oyulmuş biri kırık, biri sağlam iki deve ayağı bulunmuştur.

Oğuz M.Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir