Gızrıs Ağzıynan Kıbrıs Masalları

Bir toplumun kültürünü en iyi yansıtan kaynakların başında o toplumun masallarının geldiği bilinir. Habib Derzinevesi ve Sultan Meteci’nin birlikte kaleme aldıkları bu kitap 35 adet Kıbrıs Türk masalını esas Kıbrıs Türk ağzıyla derleyip yayımlamakla toplumsal kültüre önemli bir katkı yapmış oluyor.

Yazarlar kitapla ilgili şunları vurguladı: “Kültürüne sahip çıkmak isteyen toplumların dört elle sarılması gereken masallar, Kıbrıs Türk toplumu için de inkar edilemez bir önem taşımaktadır. Kıbrıs Türk ağız özelliklerini yansıtması bakımından büyük bir kaynak oluşturan masalları derlemek, yazıya geçirmek ve gelecek nesillere taşımak, bu konuda çalışan her araştırmacının görevi olmalıdır.”

Eserin sonunda masallarda geçen Kıbrıs Türk ağzına özgü sözcüklerin yer aldığı sözlüğün bulunması da, esere ayrı bir önem katıyor.

Kitap Yazarları: Prof. Dr. Habib Derzinevesi, Sultan Meteci

Kaynak: Kuzey Dergisi, Sayı 9

“Gızrıs Ağzıynan Kıbrıs Masalları” hakkında 3 yorum

  1. Merhaba:
    Kitabınızı internetten özenle inceledim.Fakat daha fazlasını elde etmem gerektiği kanaatine vardim:) Kıbrıs’a özgü böyle güzel eserler malesef çok fazla bulunmuyor. Tebrik ederim.Elimde olmasını istiyorum. Fakat nasıl ulaşabilirim bilmiyorum! Yardımcı olursanız seviniyorum.İyi çalışmalar..

  2. Merhaba:
    Gibris agziyla Kibris Masallari, kitabini nereden satin alabirim?
    Web page’niz cok guzel cok begendim. Herseyi icine almissiniz.
    Tebrik ederim. Daha cok basarilar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir