İp Atlama

Hem kız hem de erkek çocukların oynadığı bir oyun daha doğrusu yaptıkları bir spordur. Çok sevilen çeşitleri vardır.

Tek Kişilik Düz Atlama

Kişi, aşağı yukarı kendi boyunun iki misli uzunlukla bir ip alır. İki elini ayni yöne çevirip ayaklarına çarpmak üzere iken, ayaklar dizden kırılıp yerden kesilir. Hem yerinde sayarak, hem de koşarak oynanır. Bazan tek bazan çift ayak üzerinde atlanır.

Tek Kişilik Çapraz Atlama

Bu tip atlayışla ip düz değil çapraz gelecek şekilde tutulur. Ve yukarıda anlatılan hareketler tekrarlanır. Yalnız ipin sağ eldeki ucu -sola, sol eldeki ucu da sağa gelecek şekilde çevrilir.

İki/üç Kişilik Düz Atlama

Bu oyunda 5-6 metre uzunluğunda bir ip alınır. İki kişi ipin iki ucundan tutar ve ayni yönde çevirmeye başlar. Üçüncü kişi de yukarıda anlatılan hareketleri yapmaya çalışır. Bazan atlayışa katılanlar da iki üç kişi olur. İp ayaklara takılıp oyun aksayınca şahıslar yer değişir ve öteki atlamaya başlar.

İki/üç Kişilik Çapraz Atlama

Tahminen on metre uzunluğunda bir ip alınır. İp ortadan ikiye katlanır ve iki kişi gelip ipi dört uçtan tutar.Bu şahıslar ipin ayni ellere isabet eden uçlarını ayni yöne, öteki kısmını da aksi yöne çevirirler. Öteki şahıs da oyunu aksatmadan yürütmeye çalışır. Oyun aksayınca yer deriştirilir.

Oğuz M. Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir