Kıbrıs Çakıstes

Akdeniz kültürünün en büyük özelliği, tabi ki zeytin ve zeytin ürünleridir. Çakıstes zeytini ise Kıbrıs’ta hem kahvaltıların, hem de zeytinyağlı yemek sofralarının önemli bir parçasıdır. Henüz pişmemiş çiğ zeytinlerin toplanıp dövüldükten sonra kendi suyunda bekletilmesi ile yapılır çakıstes. Gannavuri (kenevir) tohumları ve sarımsak eklenerek servis edilir. Hatif ekşimtrak tadı ile sağlık ve lezzet sunar.2 Tane Yorum to “Kıbrıs Çakıstes”

  • Ahmet İŞBECEREN says:

    Yeşil zeytine (Çakisteze)gannavuri tohumu konmaz gollandro olarak da isimlendirilen şey Kişniş tohumudur. düzeltilirse bir Kıbrıslı olarak sevinirim.

  • Mustafa Anlar says:

    Kendi suyu diye birşey yok. kırılan zeytinler 1-3 gün suda bekletilir, suyu hergün değiştirilir. Eğer açık yeşil renkte ve hafif acımtırak olmasını isterseniz 1 gün, tatlı olması için 3 gün suda bekletilir. Bu su, döküldükten sonra, zeytinler tuzlanır, içine soyulmuş sarımsak, limon dilimleri, su ve “kolyandro tohumu” (coriander/cilantro/kişniş tohumu) konur. 10-15 gün ışık almayan bir yerde, cam kavanoz içinde bekletilir.

Yorum bırak