Kıbrıs Deniz Kaplumbağaları

Kısa bir birgi verecek olursak;

Deniz kaplumbağalarının yaklaşık 100-200 milyon yıldır dünyamızda yaşamakta olduğu tahmin edilmektedir.

Karadan denize geçen en eski sürüngen türü olan deniz kaplumbağaları artık yaşamlarını denizde sürdürmektedir.

Günümüzde Dünyada yaşayan sekiz tür deniz kaplumbağası (Dermochelyscoriacea, Eretmochelys imbricata, Lepidochelys kempii, Lepidochelysolivacea, Chelonia mydas, Chelonia agassizi, Natator depressus, Carettacaretta ) mevcuttur. Ancak Akdeniz’de düzenli olarakyuvalayan türler Chelonia mydas ve Caretta caretta’dır. Dünyamızıçevreleyen ılıman denizlerde ve okyanuslarda yaşam mücadelesivermektedirler.

Kıbrıstaki Türler

Chelonia mydas (Yeşil Kaplumbağa):

Günümüzde var oluşlarını devam ettiren deniz kaplumbağaları içerisinde önemli bir yeri vardır.
Kabuk rengi zeytin yeşilinden gri-kahverengiye, hatta koyu kahverengiye kadar değişir.
Kabuk boyu 1.20 m. olabilir. Ağırlıkları 100-150 Kg kadardır. Dişileri yalnız üreme mevsiminde karaya çıkar. Her seferinde yaklaşık 100- 150yumurta bırakır. Kıyılara yakın sığ sulardaki deniz otlarını yiyerekbeslenirler.

Deniz otlarıyla beslenmesinden ve vücudundaki yağın renginin yeşilimtırak olmasından dolayı
“Yeşil Kaplumbağa” diye adlandırılmıştır.
Akciğer solunumu yaparlar.

Caretta caretta (Deniz Kaplumbağası):

Yeşil kaplumbağadan daha ufak olan bir türdür. Kabuk boyu 1metreye, ağırlığı 100-120 kiloya kadar ulaşabilir. Besinlerini denizkabukluları, omurgasız deniz canlıları(yumuşakcalar), yengeçler, denizanaları, deniz hıyarları, deniz kestaneleri ve diğer deniz canlıları oluşturur. Büyük ve kalın bir kafasının oluşu nedeniyle diğer türlerdenkolayca ayırt edilir. Kabuğu açık kahve yada koyu kızıl kahverenktedir. Üreme mevsiminde her yuvaya yaklaşık 100 e yakın yumurtabırakabilmektedir.

Bu konuda Kıbrıs Kaplumbağaları sitesinde çok daya ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu sitede deniz kaplumbağlarına karadan ve denizden gelen tehtitler, kaplumbağaların korunması, genel anlamda ve Kıbrıs’ta kaplumbağalar hakkında bilgi verici içerikler mevcuttur.

Bunun dışında “Onları Beklerken” isimli kaplumbağar için çekilmiş belgeseli site üzerinden seyredebilirsiniz ve kaplumbağalar ile ilgili resim bölümünü gezebilirsiniz.

“Kıbrıs Deniz Kaplumbağaları” hakkında 1 yorum

  1. Benim söylemek isteim konu denizdeki kirlilik ve hiç görülmeyen canlıların kıbrısta görülmesi.bu konuda uzman arkdaslarla görüşmem deniz canlılarını korumada katkımın olacagına inanıyorum.1,5 yıldır girne magosa ve dip karpazda amatör olarak serbest dalıyorum.fakat son 1-2 aydır magosaa da dalış yapıyorum ve daha önce hiç görmedigim 70-80cm uzunlugunda siyah renkli 1cm genişliginde ve yaklaştıgınızda size karsı hareket eden solucanlar görmekteyim.bunların ne oldugunu nrden geldigini ve zehirli olup olmadıkları hakknda heryerde aramama ragmen bulamadım.bu konuda bilgili ola arkadasların cevap yazmasını rica ediyorum.cep tel 05428518017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir