Kıbrısta Fotoğraf ve Fotoğrafçılık

Kitap Tanıtımı: Kıbrıs’ta Fotoğraf ve Fotoğrafçılık

Kitap, Kıbrıs’ta fotğrafın ve fotoğrafçılığın Kıbrıs’a ilk gelişinden günümüze kadar olan aşamaları inceliyor. Özellikle 1960’tan 1974’e kadar olan Kıbrıs Türk mücadelesi süresinde çekilmiş tarihi fotoğraflar ilgi çekici.

Kitabın ana başlıkları:

Kıbrıs’ta Fotoğraf ve Fotoğrafçılık, Kıbrıs Türk Toplumunda Fotoğraf ve Fotoğrafçılık, Fotoğraf Sergileri, Sanat ve Kıbrıs Türk Fotoğrafçılığı, Fotoğrafçılık Dernek, Kulüp ve Oluşumları, Fotoğraf Yarışmaları, Kıbrıs Türk Fotoğraf Kültürü, Fotoğrafnameler, Yakın Doğu Üniversitesi Fotoğraf Günleri, Yabancı Fotoğrafçılar, Ermeni Fotoğrafçılar, Stüdyo Fotoğrafçıları ve Labaratuvarlar, Kıbrıs Türk Basını’nda Fotoğraf, Kıbrıslı Türk Basın Fotoğrafçıları, Kıbrıslı Rum Basını’nda Fotoğraf, Kıbrıs Rum Basın Fotoğrafçıları, Amatör Fotoğrafçılar, Kartpostallarda Fotoğraf, Kitap Albüm ve Sergi Katologları, Siyah-Beyaz-Gri Fotoğraf Sayfası

Yazarın Önsöz Yazısı

Araştırmaya dayanan ürünlerin korkulu rüyası “ eksiklik” ve “yanlışlık”tır.
Ne kadar titiz davranırsanız davranın, bir şeyleri atlamış olma olasılığınız daima vardır.
Yazılı kaynağı bulunmayan konuları irdelediğiniz zaman risk oranı bir o kadar daha artmaktadır.
Fotoğrafçılığımızla ilgili olarak Kıbrıs’ta ilk olarak 1995 yılında yayımlanan  “Geçmişten Günümüze Kıbrıs’ta Fotoğraf  Vitrinimiz” adlı eser de aynı riskle yaşam bulmuştu.
Aradan geçen 10 yıllık süre, söz konusu risklerin bu çalışmayı da etkilediğini ortaya çıkardı. Yanı sıra, ilk çalışmanın kazandırdığı deneyim, geçmişi ve 1995 yılından 2006 yılına kadar gelişen olayları daha iyi değerlendirme olanağı yarattı.
“Kıbrıs’ta Fotoğraf ve Fotoğrafçılık” adlı bu çalışmayla fotoğraf  vitrinimizi daha net ve anlaşılır biçimde izlemek olanaklı hale geldi.
Ancak yine de “Acaba bir yerlerde bir eksiklik ya da yanlışlık var mıdır?” sorusu beni uğraştırmaya devam ediyor.
Böyle olmasına rağmen toplumun bilgiye ihtiyacı ve hakkı olduğu düşüncesiyle bildiklerim ve öğrendiklerimi paylaşmak istedim.
Son 10 yıllık dönemde fotoğrafçılar arasında yaşanan tatsız sürtüşmeler Kıbrıs Türk fotoğrafçılığının sancılı ve sıkıntılı bir süreç yaşamasına neden oldu.
Bireysel çıkar ve hazımsızlıklar sonucu koparılan fırtınadan sonra şu sıralar büyük bir sessizlik yaşanmaktadır. Bu sessizliğin samimiyet ve hoşgörüyle beslenerek güzel günlerin habercisi olmasını diliyorum.
Katkılarından dolayı  başta eşim Gülin, kızım İlter ve oğlum Tuncay’a, Araştırmacı-Yazar Mustafa Gökçeoğlu’na, Ergin Birinci, Yaşar Ersoy, Mustafa Hastürk, Nuri Ünüçok, Özlem Kaya Yalgın,  Sercan Osmanoğlu, Evangelos Hacıdimitriu  ve Hüseyin Önal’a çok teşekkür ederim.

Gazi Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir