KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi

Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesi içinde 55,000 metrekare kapalı alana sahip Yakın Doğu Üniversitesi Hastahanesi, hizmet vermeye başladı. İhtiyaç olması halinde mevcut yatak kapasitesi çok kısa bir sürede iki katına çıkabilecek alt yapıya sahip hastanede, 22’si VIP olmak üzere 209 tek kişilik hasta odası, 8 ameliyathane, 24 yoğun bakım ile 17 yeni doğan yoğun bakım ünitesi bulunuyor. Sağlıkla ilgili bütün testlerin yapılabileceği laboratuvarlara, tanıda etkin role sahip en gelişmiş görüntüleme cihazlarının bulunduğu radyoloji merkezine, özellikle kanser vakalarının teşhisi ve tedavisinde söz sahibi olan nükleer tıp ve doktor muayene odası ile poliklinik hizmetlerini de ün üst düzeyde sunuyor.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi, üniversitenin sağlık bilimleri alanındaki eğitim gereksinimlerini karşılamak ve Kıbrıs Türkleri’ni dışa bağımlılıktan kurtarmak yanında Kuzey Kıbrıs’a yurt dışından sağlık hizmeti almak için turist getirmek amacıyla uluslararası standartta özel hastane konseptinde inşa edildi. Uluslararası standartlar ve “Joint Commission International” (JCI) akreditasyon kriterlerine uygun olarak yapılan hastane, hastaların gerek medikal, gerekse diğer ihtiyaçlarını en üst kalite seviyesinde karşılıyor.

Hasta güvenliği ve hasta haklarının ön planda tutulduğu Yakın Doğu Hastanesi, başta Kıbrıs ve Türkiye yanında İngiltere ile dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Türkler ile uluslararası hastaların da bütün sağlık ihtiyaçlarına cevap verecek medikal altyapı, kadro ve teknolojik yetkinliğe sahip.

Laboratuvar sonuçlarının, görüntüleme imajları ve doktor teşhis raporlarını içeren hasta dosyalarının tamamen elektronik ortamda tutulacağı ve bu dosyalara yetkilendirilmiş doktorların hastanenin her noktasından hatta dünyanın her yerinden erişebilmesini sağlayan Laboratuvar İşletim Sistemi (LIS) ve Radyoloji İşletim Sistemi (RIS) ile entegre Hastane İşletim Sistemine (HIS) sahip olan hastane bu kabiliyetleriyle dünyanın takdir edeceği özelliklere sahip.

Katlar arasındaki insan hareketinin 9 asansör ile sağlandığı hastanede, numune ulaşımı güvenli ve süratli olarak Pnömatik Tüp Sistemi ile sağlıyor. Ayrıca PACS sistemi ile desteklenen bünyede, doğru teşhis ve doğru tedavi için gerekli bilgilere daha kolay ulaşabiliyor.

Yakın Doğu Turizm ve Seyahat İşletmeleri (YDTSİ) Genel Müdürü Ahmet Savaşan, fonksiyon  itibarı ile üç, dört ve dokuz katlı olmak üzere üç ana blok olarak tasarlanan hastanenin 250 yatağı bulunduğunu söyleyerek, hastanenin “milli hastane” olma misyonunu da üstlendiği için bütün hasta odalarının iki kişilik alt yapı ile yapıldığını belirtti ve ihtiyaç olması halinde yatak kapasitesinin 500’e çıkartılabileceğini anlattı.

Savaşan, 33 Anabilim Dalı ve 40 ünitesiyle hastanenin, Avrupa standartlarının üzerindeki en son teknolojiye sahip donanımı ve seçkin hekim kadrosuyla sadece sağlık hizmetlerinin yüksek düzeyde sunumuna değil, aynı zamanda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti odaklı bir özgüven kurumu sağladığını vurguladı. Ahmet Savaşan, uluslararası düzeyde özel hastane konseptinde işletilen Yakın Doğu Hastanesi bünyesinde, yurt dışından gelecek hastalara hizmet vermek amacıyla “Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi” kurduklarını anlatarak “bu merkez, yabancı hastaların Kuzey Kıbrıs’a ulaşımlarını, konaklamalarını, ülke içindeki tur ve transferlerini planlayarak, hastanede kendi dillerinde iletişim kurmalarını sağlayacak ve hastaların sağlıklarına kavuşmasının ardından ülkelerine güvenle dönmelerini koordine edecek. Kuzey Kıbrıs’a hastalarıyla birlikte gelen hasta yakınlarının da ulaşım, konaklama ve sosyal ihtiyaçları bu merkez tarafından karşılanacak” dedi.

Adada kıtalı gibi yaşamak…

Ahmet Savaşan (YDÜ Turizm ve Seyahat İşletmeleri Genel Müdürü) YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nin önemli sağlık kuruluşlarını denetimi altında bulunduran ve uluslararası sağlık hizmeti verdiğini belgeleyen akreditasyon kuruluşu JCI tarafından, dünyada alınmış en yüksek değerlendirme puanı ile akredite edildiğini hatırlatarak, kısa bir zaman içinde Yakın Doğu Hastanesi’nin de JCI akreditasyona sahip olacağını söyledi. Savaşan, “Kurucu Rektörümüz Dr. Suat Günsel’in olağanüstü dehası ve adada kıtalı gibi yaşama felsefesi doğrultusunda oluşturulan ve hasta kabulüne başlayan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Kıbrıslı Türkleri dışa bağımlılıktan kurtararak, insanımıza ülkesinde, ailesinin yanında tedavi olma şansı yaratmıştır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri, güvenli sosyal hayatı, misafirperver insanları ve kalitesi turistik tesislerine ek olarak Yakın Doğu Hastanesi’nin uluslararası standartta sunduğu hizmetler, başta yurt dışında yaşayan Türkler yanında yabancı turistlerin Kuzey Kıbrıs’ta sağlık hizmeti almaları için önemli bir tercih nedeni olacaktır. Kuzey Kıbrıs’ta Sağlık Turizmi’nin gelişmesi bir yandan ülke içinde katma değer yaratırken diğer yandan da Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası alanda Sağlık Turizmi yoluyla tanınmasını doğuracaktır” dedi.

Ahmet Savaşan son olarak “Kıbrıs’ta birçok yeniliği ve ilkleri gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi’nin, sağlık sektöründe de bu geleneği sürdürerek; ülkenin en yüksek kapasitesine sahip Hastane, Radyoloji, Laboratuvar dijital işletim sistemlerinin (HIS,RIS,LIS) kullandığı, ilk ve tek üniversite hastanesini kurarak: En ileri teknolojiye sahip ilk ve tek Radyoterapi Merkezi’ni (Rapid Arc teknolojisi), ülkedeki ilk ve tek PET/CT’yi bütün testlerin yapılabildiği ve referans olacak laboratuvar ile, ülkenin ilk ve tek ambulans özelliği de taşıyan jet uçağını hastalarının hizmetine sunuyor” diye konuştu.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi telefon numarası: +90 392 675 10 00

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi web sayfası: http://www.neu.edu.tr/tr/node/1519

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Resimleri

Kaynak: Pegasus CyprusSky dergisi, ekim 2010 sayısı, sayfa 80

“KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi” hakkında 30 yorum

 1. Merhaba, ben askeri personelim,KKTC’de görev yapıyorum,hastanenzin diş polikiniliğinden yararlanmak istiyorum, ücret politikanız nedir?

 2. Merhaba bi sorum olacaktı kıl dönmesi şüphem var muayene olmak istiyorum nasıl randevu alabilirim birde hangi bölümden alacağım bilmiyorum Randevuyu yardımcı olursanız sevinirim mail bekliyorum şimdiden teşekkürler…

 3. SELAMLAR
  HERKESE HAYIRLI RAMAZANLAR HEPIMIZE DE
  GUZEL GUNLER DILIYORUM
  BENIM SIZDEN BILGI YE IHTIYACIM VAR
  BEN LONDRA DA YASAYAN KIBRISLI BIR BAYANIM EVLI VE 2 COCUKLUYUM
  BURDA KARA CIGER NAKIL OLDUM TEDAVI GORUYORUM
  SIZDEN ISTEGIM BEN AILEMLE BIRLIKTE KIBRISA GERI DONUS YAPMAK ISTIYORUZ
  SIZ ORDA NAKIL ICIN TEDAVILER UYGULUYORMUSUNUZ ?TESTLER VE HAPLARIMI ORDA BULABILIRMIYIM HAPLARIMIN ISMI ( PROGRAF ) VE KAN TETLERI YAPIYORMUSUNUZ DIGER TESTLER VARMI NAKIL OLANLAR VARMI ORDA
  YARDIMINIZA IHTIYACIM VAR BILGILENDIRIRSENIZ BENI VE AILEMI KARARIMIZDA KARAR KILMAYA TESVIK ETMIS OURSUNUZ TESEKURLER SIMDIDEN
  HAYIRLI GUNLER
  KIBRISI COK SEVIYORUM
  ORA YERLESMEK ICIN YARDIMINIZA IHTIYACIM VAR
  SIZDEN M
  M
  E MAIL BEKLIYORUM
  SAYGILAR 06 /07/2014

 4. hastanenızde kktc sıgortası gecıyor mu ? yoksa ıllakı turkıyeden sgk mızın mı olması gerekıyor ? lutfen bılgılendırırsenız sevınırım tesekkurler

 5. Hacer AYDINOVA

  Merhabalar! Ben TC kökenli, emekli sandığı sigortası olan birisiyim. Kıbrısa görevli olarak geldim. Sizin diş bölümünüzden yararlanmak istiyorum. Bu bölümden nasıl yararlanabilirim. Birde ücretlerde indiriminiz var mı?Duyduğum kadarıyla Türkiye ile bir antlaşma yapıldı. Bu antlaşma faaliyete geçti mi? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar..

 6. selam eşim dogum yaapcak sezaryenle kendısı kıbrısta yaşar sigortalı dogum ücreti nekadar alyosunuz ögrenebilirmiyim saygılar

 7. Hülya Çınar

  Merhaba emekli hemodiyaliz hekimiyim .Kıbrısa yerleştim.kktc. vatandaşıyım hemodiyaliz merkezinizde çalışmak isterim

 8. merhaba kıbrısta yaşama kararı verdik ailecek hastanenizi görünce orada görev yapmak istedim ben ameliyathane asistanı ve yöneticisiyim hertürlü cerrahi operasyona asiste ederim bana cevap verirseniz çok sevinirim.

 9. İyi günler

  Benim gözdoktorlarınız hakkında bilgiye ihtiyacım var bana nasıl yardımcı olursunuz.

  Saygılar.

 10. iyi günler..
  cerrahpaşa tıp mezunuyum.. uzmanlığımı aldım,doktoramı yaptım
  öğrendimki hastanedeki imkanlarınız çok güzelmiş
  hastanenizdeki aletleri kullanmak istiyorum,öğrenmek istiyorum
  yardımcı olabilecek birileri varsa çok sevinirim
  çok hevesliyim inanın hemen öğrenirim

  teşekkürler

 11. Merhaba,
  Doktorum Prof. Dr.Cemil Uygur un Kıbrısta hastanenizde oldugunu duydum.
  Kendisine nasıl ulaşabilirim
  Lütfen bana yardımcı olun
  Kendisi bana hayat verdi
  Sağolun
  Yücel

 12. merhaba

  ben Turkiyede anjio hemşiresi olarak çalışmaktayım ayrıca nöroradyoloji de endovasküler teşhis ve tedavide de görev almaktayım..
  üniversitenizde çalışma şartları nasıldır?bilgi verirmisiniz.
  başvursam, eleman alıyormusunuz ?
  bilgilerinize şimdiden çok teşekkürler ediyorum

 13. merhaba ben 2005 tıbbı laboratuvar mezunuyum istanbulda 6 senelik laboratuvar teknikerlği tecrübem bulunmaktadır.kıbırsta hastanenızde çalısmak istiyorum ihtiyacınız dahilinde ulasmanızı rıca ederım

 14. Prof. Cemil UYGUR Ankarada iken benim doktorumdu. şimdi hastanenizde göreve başlamış. kendisi ile nasıl haberleşebilirim.

 15. merhaba ben hacettepe üniversitesi son sınıf öğrencisiyim şu an tek bir dersim kaldı bitirmem için acaba hastanenizde çalışmam mümkün mü?alım yapmakta mısınız?

 16. merhaba troıd hastalığı üzerine türkiyeden sürekli gelen uzman doktorunuz varmı, ve ücret prosedürü nasıldır.??
  teşekkürler

 17. Hastanenizin çocuk bölümüyle ilgili bilgi almak istiyorum. 8 ocak doğumlu 2011 doğumlu bebeğimde oluşan hemanjiom için gerekli tetkikleri yaptırmak istiyorum. Acil bilgi almak istiyorum. Saygılar

 18. hastaneniz hakkında detaylı bilgi alamak istiyordum sigortalıya bakıyormu yada ücretleriniz nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir