Köyde Sofraya Oturma Adabı

Köy yerindeki yaşam bir disiplin olayı olarak kabul edilebilir. Tabii her köyde düzensiz hareketlerde bulunan birkaç aile vardır. Onları istisna kabul etmek gerekir. Onların dışındaki insanlar bu disipline uymuşlar, uymak zorunda kalmışlardır. Çünkü kişilerin sağlıklı beslenmeleri ve işlerin uyumlu gitmesi için bu zorunludur. Köylüye göre “eyi yemeyen,iş galdırmaz yapsın” yani iyi beslenmeyeninin iş yapacak gücü olmaz. Onun için iyi beslenmek şarttır. Anne-baba, nene-dede, çocuklarına iyi örnek olmak zorundadırlar. O gün, işi gereği evde olmayacak aile fertleri bellidir. Evde kalan en yaşlı kişi aileyi çekip-çevirmek zorundadır. Sabah herkesten önce kalkar, o günün imkânı neyse onunla kahvaltı hazırlar, “trabezi gurar”. Sonra çocukları uyandırır, giyinmelerini, temizlenmelerini ister. Herkes buna uyar. Yapamayacak olanlara kendi yardım eder. Sofraya beraber oturulur. Yemeğe,  besmele çekerek başlanır. Aile büyüğü bunu hep sesli yapar. Çocuklar bunu göre göre alışır. Buna uymayanlar uyarılır, zaman içinde alışmaları sağlanır.

Herkesin ayrı çanağı-tabağı, kâsesi maşrapası vardır. Herkesin kaşığı, çatalı (pironu) vardır. Bunların büyüklükleri de yaşlarına göredir. Yaşlar ilerledikçe, kırılmayan araçlar küçüklere devredilir. Masada müşterek kullanılan araçlar üç-dört tanedir. Birincisi kollu su bardağıdır. Bu çocukların kaldıramayacağı kadar ağır olduğu için anne-baba kullanır, herkese suyu onlar döker. İkincisi sahandır. Sahan tepsi görevi gören genişçe bakır bir kaptır. Meyveler veya hamur tatlıları sahana konur, ortaya yerleştirilir. Yemeğini bitiren hissesini tabağına alıp yer. Üçüncüsü boynuz saplı bıçaktır. Bunun iki ayrı adı vardır. İtalyanca adı “gurtella” Türkçe adı da “Garaman Çakısıdır”. Köy hayatı gereği bu bıçak her zaman bilenmiş ve keskindir. O sebeple çocukların almasına – kullanmasına 12 yaşına kadar izin yoktur. Anne-baba masadayken onlar, o yokken bıçağı yaşça en büyük olan kullanır.

Kişilerin tabağına yemek, yaşlarına ve cüsselerine göre konur. Yalnız dane ile kullanılan yumurta, veya dilimle verilen karpuz kavun az-çok eşit verilir. Yemekte çok az konuşulur. Yemekler tabaklara konduktan “kurtarıldıktan” sonra maşrapalara su, kâselere çay konduktan sonra yemeğe başlanır. İnsanlar yemek yerken konuşursa “eğri gider-boğulabilir” denir ve su hazır bulundurulur. Yemekte konuşmaya izin verilmemesinin bir sebebi de bu tehlikeyi önlemektir. Masada ekmeği mutlaka baba keser. O yoksa en büyük oğlan, o da yoksa anne keser. Bayat ekmek kesinlikle bıçakla kesilir, elle koparılmaz. Sıcak ekmek de elle koparılır, bıçakla kesilmez.

Tabağa konan yemek mutlaka bitirilir. Kişi ; “doydum, başka istemem” diyemez. Önüne konan ekmeği-yemeği-nimeti yemem-yeyemem diye bırakıp israfına sebep olamaz. Çünkü o nimet bir emek karşılığı kazanılmıştır. Kişi, o günkü deyişle ” ekmeğini bitirmek, tabağını sıyırmak zorundadır.”

Yemeğini bitirenler Allah’a şükreder. Allah’a şükür, kıymet bilmektir. Bedel ödemektir. Tespit edilen birkaç şükür sözcüğü şunlardır.

  • Allahım. Sana şükürler olsun. Soframızı nimetsiz bırakama. Amin.
  • Şükür olsun, hamdolsun. Bubamın kesesi para dolsun.
  • Allahım, nimetlerine çok şükür. Beni ve ailemi nimetlerinden mahrum etme. Amin.

Yemeğini bitirip şükreden gider ellerini ağzını yıkar. İşe veya okula gitme durumuna göre aile büyüğü ona o gün ne yapması gerektiğini söyler, O günkü işi-görevi dışında aile için ne yapması gerektiğini hatırlatır. Çocukları yollattıktan sonra anne masayı-sofrayı kaldırır. Mutfağı silip süpürür. Sonra diğer işlere girişir.

Öğlen, bütün aile ferilerinin bir arada olması çoğunlukla mümkün değildir. Baba veya yetişkin oğlanlar işte, davarda veya kasabadadır. Evde olanların en büyüğü idareyi otomatikman ele alır. Masaya ayni disiplinle oturulup yenir. Belki bir önceden “Anne,canım falan yemeği çekti, bize falan yemeği pişir” diye önerebilir. Ama pişip masaya konan yemeği “ben yemem” deme hakkı kimsede yoktur. Ailenin o günkü imkânı odur ve her aile ferdi onu kabullenmek zorundadır.

Akşam, aile fertlerinin bir arada olduğu zamandır. Akşamları aileye ve bir iki misafire yetecek yemek vardır. Hangi yemek pişerse pissin misafir için de konur. Mesela fasulye pişecekse her fert için bir avuç, bir avuç da fazladan konur. Patlıcan veya kabak pişirilecekse her kişi için iki tane, iki tane de fazladan, pilav yapılacaksa bir tabaklık da fazladan konur. Beklenmedik misafir her zaman vardır. Öğlenin aksine, akşam yemeğinde acele edilmez. Nispeten konuşma imkânı da vardır. O günün olaylar anlatılır. Baba dinler, yorum yapar, değerlendirir ama masada düşüncesini açıklamaz. Ya yemekten sonraki sohbette ya da ertesi sabah kahvaltıdan sonra söyler. Akşam sofrasını-masasını bütün fertler elbirliği ile hazırlar ve diğer öğünlerdeki gibi hareket edilir. Bu sofrada neler yenir?

Kasım ayından Mart sonuna kadar mutlaka çorba içilir. Üstten de bir sebze yemeği. Et haftada bir yenir. Tavuk her evde beslendiği için haftada bir tavuk yemek her zaman mümkündür. Ancak eti ayda bir yiyenler de eksik değildir. Yalnız yemek yeme düzeni hep aynidir. Ekmek, köy fırınında pişmiş ekmektir. Su pınardan-çeşmeden doldurulmuş ve toprak destide dinlendirilmiş normal soğuklukta sudur. Buzluk 1957 den sonra kullanılmaya başlanmış, tüm topluma yaygınlaşması 1974 ten sonra mümkün olmuştur.

İçki, genelde şaraptır, ölçüsü de bir maşrapadır. Keyif yapmak veya sarhoş olmak için değil, “ganı gabartmak için ” dir. Kendine güvenenler ev yapımı zivaniya içerler. Önemli günlerde ise konyak içilir. Viski 1974 ten sonra ve yavaş yavaş yaygınlaşmış bir içkidir.

Çocuklara yemeğin üstünden meyve verilir veya tatlı yapılır. Bu tatlılar, zeytinyağlı, şekerli veya pekmezli tatlılardır. Özellikle kışta, kişileri ısıtır diye kabul edilir. Meyveler mevsimlere göre değişiklik gösterir. Mayıs-Haziran aylarında karpuz-kavun, erik türleri, dut yemişi, mayıs elması, sultani üzüm olur. Temmuz ayında kara üzüm, beyaz üzüm, badem, babutsa, incir ve gonnara. Ağustos ayında ceviz verigo üzüm. Eylül – Ekim aylarında nar. Kış inciri ve çillenbik olur. Kış aylarında macunlar, pekmezler, hamur tatlıları, kuru üzüm,  kuru incir, basdelli, sısamlı bitta, sucuk, köfter, başlıcalarıdır. Bütün bunlar bir gecede yenmez ve genelde yemekten sonraki sohbet esnasında yenir. Yaşlılar hatıralarını veya hikâye-masal anlatırlar.

Bütün bunlar kişiye ne kazandırırdı?

  1. Düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırırdı.
  2. Uyumlu ve düzenli yaşamayı öğretirdi.
  3. Mal ve eşyalarını gerekli hallerde paylaşılmasını öğretirdi.
  4. Geçmişle ilgiyi devam ettirmeyi öğretirdi.
  5. Kuşaklararası çatışmayı değil, uyuşmayı öğretirdi.
  6. Bir ailenin ihtiyaçlarının nasıl karşılandığını, ailenin nasıl yönetildiğini öğretirdi.

Bütün bunlar, bugün olmayan, gençlere verilmeyen verilemeyen, değerlerdir.

Gençlik onun için doyumsuz, gençler onun için uyumsuz ve isyankardırlar.

Saldırgandırlar. Çünkü deneyim yaşamamış, hayata hazırlanamamışlardır.

Oğuz M. Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

“Köyde Sofraya Oturma Adabı” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Kültür böyle yozlaşıyor | Annlat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir