Kuzey Kıbrıs’ın Deniz Altı Cenneti

Sayısız dalış noktaları ve konunun deneyimli profesyonel uzmanları ile Kuzey Kıbrıs, dalış sporuna ilgi duyanlar için bir cennettir. Akdeniz’deki en uzun dalış mevsimlerinden birinin keyfini çıkarabileceğiniz Kuzey Kıbrıs’ın büyüleyici eşsiz sualtı dünyası, bu spora gönül verenlerin kaçırmaması gereken deneyimler ve sürprizler sunuyor. Burada deniz yaşamı henüz bozulmadığından, kristal berraklığındaki deniz, çevre kirliliği etkilerinden zarar görmedi. Su altı görüş mesafesi 30 metrenin de üzerine çıkabiliyor.

Derinliklerde vatoz, mineri, iskorpit, çipura, lahos, levrek, barbun, lapina ve arada sırada bir deniz kaplumbağası ile karşılaşırsınız. Daha da diplerde ahtapot, müren, renkli süngerler ve yumuşak mercanların yanında eski zamanların hazineleri de bulunabilir. Şansınız varsa caretta caretta kaplumbağaları ve Akdeniz fokları dalışınızda size eşlik edebilir. Kuzey Kıbrıs, nesilleri tehlikede olan bu türler için en ideal üreme noktalarından biridir.

Kuzey Kıbrıs kıyıları boyunca Karpaz Yarımadası, Mağusa, Girne ve Lefke yörelerinde yaklaşık kırk dalış alanı bulunur. Girne’nin doğusu ve batısında yer alan yirmi civarında dalış alanı bulunur. Girne’nin doğusu ve batısında yer alan yirmi civarındaki dalış alanı ve diğer bölgelerdeki noktalarda dalış safarileri yapabilirsiniz. Tüplü(scuba) dalış merkezleri CMAS, PADI ve SSI kategorilerinde belgeli kuruluşlardır. Lefkoşa Devlet Hastahanesi’ndeki basınç odası, eğitim çalışmalarında da tüm dalgıçların hizmetindedir.

Dalgıçlar, dünyanın en eski batıklarından, Büyük İskender zamanından kalma bir geminin de bulunduğu alanlarda batık dalışı da yapabilirler. Söz konusu batık ve hamulesi, Girne Kalesi’ndeki batık gemi Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ancak, Kuzey Kıbrıs sahillerinde tek başınıza dalış izni verilmediğini aklınızdan çıkarmayın. Yerel bir rehberin refakati zorunludur ve tarihi eserlerin çıkarılması yasalara aykırıdır.

Kaynak: CyprusSky dergisi, No:3, Ekim 2010 Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir