Maraho Çorbası

Farsça Raziane’den galat olarak Türkiye Türkçe’sine Rezene olarak geçmiştir. Latince adı Foeniculum Vulgare Mill olup Kıbrıs’ta Maraho adıyla bilinir. Kıbrıslı araştırmacı Dr. Server Sami Dedeçay, Dr. Stoyanov ile Ann Matthews’u  kaynak göstererek Marago hakkında şu bilgileri verir: “… maydanozgillerden, 1-1.5 m. yüksekliğinde, sarı çiçekli, yaprakları iplik biçiminde parçalı hoş kokulu, baharlı meyveleri anason gibi yemeklerde ve bazı içkilerde tat verici olarak kullanılan, hekimlikte gaz söktürücü olarak yararlanılan çok yıllık otsu bir bitkidir.

“Bağ yetişen her yerde yetişebilen rezenin vatanı Akdeniz bölgesiyle de Balkan yarımadası ülkelerinde, Türkiye, Romanya, Rusya, Almanya, İtalya, İspanya, Hindisan, ABD, Brezilya, Arjantin, Bulgaristan cs. Memleketlerde kültür olarak yetiştirilir.

Kıbrıslı Türkler arasında “Maraho” olarak bilinen ve bilimsel adı “Foeniculum vulgare Mill” olan rezene, Kıbrıs dağlarında kendiliğinden yetişir. Yüksekliği 1.5 m. kadar olabiliyorsa da, bahçelerde bol güneş alan kalkerli topraklarda kültür olarak yetiştirilenlerin yüksekliği iki metre kadar olabiliyor.

Kökü, gövdesi, sapları, yaprakları, çiçekleri ve tohumlan çok güzel kokan marago, özellikle maraho tohumları, ’01. Foenciculi’ adlı kokulu bir yağ bakımından çok zengindir.”

Marahonun birçok bakımlardan sağaltıcı özellikleri olduğu bilinmektedir.

Çorbasına gelince:

Mevsiminde balkağı bitkisinin uç kısmından bir tutam kesilir; avuç uzunluğunda 1 adet balkabağı ve bir tutam maraho ile birlikte kıyılıp güzelce yıkanır. Ondan sonra tencereye azacık yağ konulup içine soğan doğranır ve kızartılır; yukarda belirtilen malzeme, içine dökülür, bir süre soldurulur; bir su bardağının ¾’ü kadar öğünmüş bulgur yıkanıp içine atılır, üzerine 6 bardak su katılır, 1 adet de tavuk bulyon eklenir.

Kıvamına gelene kadar normal ısıda bir saat kaynatıldıktan sonra kısık ateşte bir çeyrek daha tutulur. Beklentinin ötesinde pekleşmişse içine biraz daha su katılarak bir süre daha ateşte tutulur.

Artık çorba servis tabaklarına aktarılmaya hazırdır. İstenmesi halinde üzerine biber de katılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir