Öğretmenlerin Anıları

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilân edildiği günlerde, Kıbrıs’ta sömürge idaresi kanunlarına göre öğretmenlik yapanların oldukça ilginç anıları vardır. 29 Ekim 1923 yılında henüz 20 yaşında genç bir öğretmen olan Hıfsiye Ziya Hacıbulgur (1903 doğumlu) ile o günlerde öğretmenliğe yeni başlayan kız kardeşi Kadriye Hacıbulgur (1905 doğumlu) heyecanlı günleri yaşamış ve öğrencilere Atatürk’ün öğretilmesinde büyük çaba harcamış ilginç anıları olan kişilerdir. Atatürkçü Kıbrıs Türkleri kitabında anlattıkları aynen şöyledir:

“29 Ekim 1923 akşamı geç saatlerde evimizin kapısı çalınmış ve babamıza bir telgraf verilmişti. Telgrafta, Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan ettiği belirtiliyordu. Sevinçten sabaha kadar uyumadık ve ertesi gün okulda yapacaklarımızı planladık. Okula gidince, ilk işimiz öğrencilerimize müjdeyi vermek oldu. Bu günden itibaren derslere başlamazdan önce, Atatürk resminin öğrenciler tarafından tahtaya çizilmesi ve hep beraber “Yaşasın Gazi Mustafa Kemâl” sözünü söylemek prensibimiz olmuştu.

İngiliz yetkililer yaptıklarımızı haber alınca sık sık okullara giderek ders saatlerinde sınıflara baskın düzenlerlerdi.

Atatürk’ün resmini gördükleri zaman bizi sürgün tehditleriyle korkutmaya çalışırlardı. Fakat biz bu tehditlerden korkmadık ve her gün gizlice Atatürk resimlerinin çizilmesine, şiirler okumaya devam ettik.

Atatürk’ün zafer kazandığı günler olsun, Cumhuriyeti’i ilan ettiği ve daha sonraki devrim hareketlerinde öğretmen olarak bizler üzerimize düşen görevleri korkusuzca yerine getirirken, öğrencilerimiz de daima anavatanlarına ve Atalarına karşı büyük heyecan duymuşlar, anlattıklarımızı ilgiyle izlemişlerdir.

Sık sık sordukları bir soru da “Atatürk buraya da gelecek mi?” sorusuydu. Ve biz de cevaplandırıyorduk; “Atatürk’ü görmesek de, sesini duymasak da o her zaman kalbimizde olacaktır.”

Atatürk Şiiri

Cumhuriyet’in ilan edildiği günlerde öğretmenlik yapan Hacıbulgur kardeşler, Cumhuriyet’in ilanından sonra “Viktoria Kız Lisesi’nde” öğrencilere ilk olarak şu kısa şiiri öğretmişlerdi;

Türkiye Cumhuriyeti Kuruldu

Gazi Mustafa Kemal gönlümüzde taht kurdu

Yaşa Paşa, çok yaşa

Kurtar Kıbrıs’ı kahraman Paşa

Resimdekiler: Türkiye Cumriyet’nin ilan edildiği dönemde Kıbrıs’ta öğretmenlik yapan Melehat Hısfiye ve Kadriye Hacubulgur kardeşler.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi 29 Ekim Atatürk özel eki, Gazeteci Raşir Akar’ın “Atatürkçü Kıbrıs Türkleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir