Pakkos Şildi’nin Kazanılması

Kıbrıs’ta yaşayan Türkler tarihsel süreç içerisinde Rumlara karşı çeşitli alanlarda başarılar elde etmiştir. Kıbrıs Rumları, kendilerini adanın mutlak hakimi ve Türk’leri de azınlık olarak gördüklerinden kendilerine karşı elde edilmiş bu başarılardan her zaman için rahatsızlık duymuş  ve bu haklı başarıları hiçbir zaman Türk’lere layık görmemişlerdir.

Tarih sayfalarını aralayarak Kıbrıs Futbol Tarihi’nde Rum takımlarının bile gösteremediği ve ancak o yıllarda Kıbrıs Futbol Birliği (KOP) bünyesinde Rum futbol takımlarına karşı mücadele eden adadaki Türklerin tek temsilcisi Çetinkaya Türk Spor Kulübü Futbol Takımı’nın gösterdiği bir önemli başarıdan, PAKKOS Şildi’nin kazanılmasından söz etmek istiyoruz.

KOP tarafından, 11 Kasım 1951 tarihinde aniden vefat eden Rum futbol takımlarından Apoel’in PAKKOS soyadlı genç futbolcusunun anısına lig ve kupa şampiyonu takımların mücadelesi sonunda kazanan tarafa verilmek üzere anı nitelikli bir şilt verilmesi kararlaştırıldı.

PAKKOS Şildi’nin kazanılması; beş yıl üst üste mücadele edilmesi (kupa veya lig şampiyonu olarak) ve bu süre zarfında üç defa mücadelenin kazanılması sonrası kazanan takıma verilmesi şeklinde KOP tarafından esasa bağlanmıştı.

Kıbrıslı Türklerin KOP’taki temsilcisi Çetinkaya Futbol Takımı söz konusu şilde adını ilk defa 1951 yılında, lig şampiyonu olarak, kupa şampiyonu Rum futbol takımı Apoel’i 5-2 yenerek yazdırdı. Çetinkaya Futbol Takımı’nın PAKKOS Şildi’ne ikinci defa adını yazdırması, 1952 yılında kupa şampiyonu olarak lig şampiyonu Rum futbol takımı Apoel’i 4-1’lik bir skorla yenmesi sonucunda gerçekleşti.

PAKKOS Şildi’nin kazanılmasını yeterli seviyeye getiren üçüncü ve son mücadele ise 1954 yılında kupa şampiyonu olarak, lig şampiyonu Rum futbol takımı Pezoporikos’la yapılan mücadeledir. Kıbrıslı Türklerin temsilcisi Çetinkaya Futbol Takımı bu mücadeleyi de 6-2’lik net bir skorla kazanarak PAKKOS Şildi’ni almaya hak kazandı. Kazandı ama; 1955 yılında Rumlar tarafından EOKA’nın kurulması ve ENOSİS yönündeki faaliyetlerin yoğunlaştırılması PAKKOS Şildi’nin bir Türk takımı olan Çetinkaya Türk Spor Kulübü Futbol Takımı’na verilmesine engel oldu. 1955 yılında; başlatılan bu faaliyetlerin etkisi ile Türk takımları KOP’tan uzaklaştırıldı.

Kıbrıslı Rumların kontrol ve yönetiminde olan KOP, PAKKOS Şildi’ni Türk takımı olması nedeni ile Çetinkaya Türk Spor Kulübü’ne vermeyi ancak 1968 yılına kadar geciktirebilmiştir. PAKKOS Şildi 24 Eylül 1969 tarihinde KOP’un o zamanki bir yönetim kurulu üyesi tarafından Çetinkaya Türk Spor Kulübü Başkanı Kemal ŞEMİ’ye teslim edildi.

Özelde Çetinkaya Türk Spor Kulübü, genelde Kıbrıs Türk Futbol Tarihi için son derece anlamlı olan bu şilt şimdi Çetinkaya Türk Spor Kulübü Müzesi’nde gururla sergilenmektedir.

Kıbrıs Türk futbol tarihine altın harflerle yazılan PAKKOS Şildi’nin kazanılmasında emeği geçen herkese minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Kaynak:
AN.A., İlk Kıbrıs Türk Futbol Takımları ve Çetinkaya’nın Tarihi (1902-1963)

Derleyen: Sivil Savunma Dergi Yayın Kurulu, 48. sayı

“Pakkos Şildi’nin Kazanılması” hakkında 1 yorum

  1. Danny Z. Stewart

    Çetinkaya gibi büyük bir kulübü yönetmek, KKTC liginde şampiyonluklar kazanmak yada hergün gazetelerin arka sayfalarında boy göstermek mesele değildir diye düşünüyorum. Kendimizin çaldığı, kendimizin söylediği bir ligde şampiyon olmakla olmamak arasında herhangi bir fark olduğunu söyleyenin anlını karışlarım. Dünya futbolunda bir hiç olduğumuzu itiraf etmediğimiz sürece bir adım ileri gitmemiz de mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir