Peyaya Nerden Gidilir

Çıralıköy’de çok ilginç bir hikaye anlatılır. Şöyle denir;
Türklerin Kıbrıs’ı fethetmelerinden kısa bir süre sonra Anadolu’dan gelip Peya’ya yerleşen bir ailenin oğlu o kadar gelişmiş, güçlenmiş yiğit olmuş ki namı etrafı tutmış. Hatta Dipbaf’tan gidip gelen kayıklar vasıtası ile namı Anadolu’ya uzanmış. Anadolulu namlı bir yiğit “varayım bakalım bu yiğit söylendiği kadar var mı?” demiş ve kalkıp gelmiş. Dipbaf-Peya arası yol eskiden deniz kenarı idi ve beş mil kadar bir yoldu. Yolu sormuş, göstermişler ve yola düzülmüş. Lemba köyünün alt tarafında bir çiftçi görmüş. Selam vermiş karşılık almış. Yanına yaklaşmış zembilinden aldığı buğdayları sıkıp eritmiş unu fak etmiş.

– Nedir ektiğin, kolay gelsin demiş. Çift süren ise;

–  Buğday ekiyorum diye cevapta bulunmuş, görmüyor musun?

–  Yanılıyorsun ahbap demiş öteki, buğday değil un ekiyorsun. İnanmıyorsan bak. Ve elinde un ufak olmuş buğdayı göstermiş. Yerli yiğit coşmuş ona bir güzel ders vermek istemiş ama durup dururken olmaz, bir çare düşünmeğe koyulmuş. Onun bu düşünceli halini gören Anadolu’lu yiğit gülerek devam etmiş.

–  Neyse bana Peya’nın yolunu göster de gideyim, yolcu yolunda gerek.

O zaman çiftçi kuyruğundan tuttuğu sapanı öküzlerle birlikte havaya kaldırarak;

–  Aha bu yoldan, diye karşı dağın yamacındaki Peya köyüne kadar uzanan yolu gösterivermiş. Yabancı yiğit bir anlık şaşkınlıktan sonra geri dönmüş gitmek istemiş.

–  Ne o? Demiş çiftçi, Peya’ya gitmekten vazgeçtin galiba.

–  Aradığımı buldum da, demiş yabancı yiğit, köye gitmeğe lüzum kalmadı.

Peya, rumca yazılışı ve okunuşu “MBEĞIA” beylerin köyü anlamındadır. Akama burnu yakınında dağ yamacında kurulmuştur. Zengin ailelerin yazlık olarak gittiği bir köydü. Üç mil kadar uzağındaki Podima çiftliğinin sahipleri burada oturuyorlardı. Mehmet Dayı isimli, 85 yaşlarındaki Dipbaf’lı balıkçının anlattığına göre 90-110 sene öncesine kadar orada Türklerin son ailesinin yaşadığını hatırlıyormuş. Bu gün 2500 nüfuslu bir Rum köyüdür. Adı geçen çiftlik de İngiliz hükümetince müsaadere edilip Rumlara devredilmiştir.

Oğuz M. Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

“Peyaya Nerden Gidilir” hakkında 1 yorum

  1. ben çok beğendim ayrıca benim ödevim için çok yardım oldu kendim okuduğum da da çok ilginç geldi ödeviniz kahraman hikayesi ile ilgiliyse en size bunu tercih ederim siz de okusanız çok beğenirsiniz
    bu hikayeyi herkesin okuması lazım ayrıca bu nu bir kenara yazmalısınız bunu yanlar çok akıllıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir