Pilavuna

Pilavuna

Pilavuna

Kıbrıs’a özgü bir başka kahvaltılık da pilavunadır.
Yapılışı şöyledir:
Önce hamuru yoğrulur. Diğer kahvaltılıkların hamurundan farklı olarak, bunun hamuruna uygun miktarda yoğurt konur. Yoğurt, bu hamurun gevrek olmasını sağlar.
Malzemesine gelince: Rendelenmiş Baf peyniri alınır. İçine yeterince yumurta sarısı konur. Biraz da yağ ilave edilerek iyice çalkalanır. Kıvamına gelince kişniş ve kavrulmuş gannavuri ilave edilir. Tekrar yoğrulur. Böylece malzeme tamamlanmış olur.
Açılan bezeler düz bir satha yayılır. Her birinin içine yeterince malzeme konunca bezelerin kenarları ortaya doğru katlanır. Hem üçgen, hem dörtgen şeklinde şekillendirilir.
Yapılan pilavunalar, altları yağlanmış tepsilere dizilir. Yapım bitince, daha önce ayrılan yumurta akına bir yumurta daha kırılır, sarısı iyice çırpılır. Bu alınıp pilavunaların üstüne sürülür.Bu, fırına girince güzel bir renk kazanmalarına vesile olur. Fırına verilen pilavunalar otuz dakikada pişer.  Bugün pastahanelerde de yapılıp satılır duruma gelmiştir.

Pilavuna Yapılışı

Pilavuna Yapılışı

Oğuz M. Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

Resim: BRT, Birlikte pişirelim programı

“Pilavuna” hakkında 9 yorum

 1. pilavunaya asla nor konmaz talarpeyniri+hellim konur nor konursa pilavuna olmaz ben anneanemden ve annemden oyle gordum

  1. Yaşşa be Münüse,
   Doğru dedin.
   Tabii ki nor konmaz. hatta 3-4 çeşit sert peynir rendelenip karıştırılır.
   be amma bunlar bu tarifleri nerden biliyorlar

 2. yayınladığınız yazıyı okudum.fakat bir yanlışlık yaptınız.Gerçek pilavuna hamuru mayalıdır.İç malzemesi de bir gece önceden hazırlanıp biraz ekşitilir.

 3. ellerinize saglik pilavuna yillar vaki yemedim , 30 yil onceden yememe ragmen tadi damagimda simdi kendim yapmak isterim ama gannavuri nedir ingilterede hangi isim altinda bulabilirim acaba bilen varmi ?
  :(((

  1. Kenevir tohumu = Gannavuri

   Marujiana seed = Gannavuri

   Cannabiles seed = Gannavuri

   Dşkkat İngilterede yasaktır. Esrar diye kullanılır.
   Kıbrısta bandabuliyada çuval ile satılır

 4. Sayfaniz cok guzel ancak benim anlamadigim birsey vardir biz kibrislilar hamurun icine maya koymadan mi hamur islerini yapiyoruz. Yoksa verdiginiz tarifler sadece yuzeyselmidir. Benim bildigim hamur yapilacak un’a maya katilmazsa pisirdiginiz pilavunalarin ici pismez hamur gibi kalir. Yoksa benmi yapmasini bilmem. Bu tarifi sadece sizde okumadim baska arkadaslarin (Zekai Altanin) yayinladigi bir kitaptada okudum ancak uygulamaya gectiginiz de sonuc iyi olmuyor. Zanedersam verilen tariflerde bir eksiklik vardir oda bana gore kullanilmasi gereken olculerin yeteri kadar aciklanmamasindan kaynaklanir. Tesekkur ederim basarilar dilerim (Londra)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir