Saçaklı Ev

Saçaklı Ev Kıbrıs

Özellikli bir yapı olan “Saçaklı Ev”, Lefkoşa surlar içi Selimiye Mahallesi Kütüphane Sokakta yer almaktadır. Yola çıkma yapan köşk odasının eğimli dikmelerle desteklenen geniş saçaklarından dolayı “Saçaklı Ev” olarak isimlendirilmiştir. Kare bir iç avluyu çevreleyen “L” planlı ve iki katlıdır. Yapının tarihi ise kesin olarak bilinmemekle birlikte, gerek ön cephedeki izlerden gerekse restorasyon aşamasında alt kat revaklı galeride ortaya çıkan Gotik kemerden, geçmişinin Orta Çağa dayandığı anlaşılmaktadır.

Osmanlı döneminde mevcut Orta Çağ kalıntılarından yararlanılarak geliştirilen konut, gerek plan, gerekse yapının tekniği ile malzeme özellikleri bakımından Osmanlı konut mimarisi özellikleri taşımaktadır. Giriş kapısı üzerindeki 1932 tarihli kayıtlar, yapının bu tarihte esaslı bir onarım geçirdiği, geniş kapısı ile alt kat ön cephedeki taş çerçeve büyük ebatlı pencerenin bu onarımdan kalma olduğu anlaşılmaktadır.

Konutun zemin ve üst katında üçer oda bulunmaktadır. Alt kat revaklı galeride yer alan ahşap dik bir merdivenle üst kata ulaşılmaktadır. Bol pencereli köşk odası (Baş Oda) Bağdadi teknikle, diğer bölümler ise taş ve kerpiç malzeme kuşanılarak inşa edilmiştir. Alt kattaki odalar zaman içinde bölünerek ve ön cepheye gelişi güzel açıklıklar açılarak dükkana dönüştürülmüştür. Kötü kullanım, bilinçsiz müdahale ve eklemelerden dolayı ortaya çıkan statik sorunlar nedeniyle köşk odası iç avluya doğru oturma yapmıştır. 1936 yılındaki Eski Eserler ve Müzeler Dedesi tarafından kamulaştırılan yapının restorasyonuna 1994 yılında başlanmış ve bu çalışmalar 1996 yılında tamamlanmıştır.

Yapının özgün şekliyle yeniden elden geçirilmesi için iki etapta gerçekleştirilen yeniden yapılandırma çalışmalarının ilk etabında, yapıya sonradan eklenen ve hiçbir özelliği bulunmayan ilaveler yıkılıp atılmıştır. Saçaklı eve, kültür ve sanatla uğraşan kişi, kurum ve kuruluşların sergi açabilecekleri, toplantı, konferans, sempozyum, seminer ve benzeri etkinlikler düzenleyebilecekleri bir Kültür – Sanat merkezi olarak kullanıma kazandırılması amaçlanmıştır. Bunun nedeni alt ve üst katlardaki mekanlar bu amaca yönelik olarak düzenlenmiş, hizmet bölümü ise yeni bir ilave olarak iç avlunun güneybatı köşesine inşa edilmiştir.

“Saçaklı Ev” hakkında 1 yorum

  1. Muheşem bir site. Ödevlerime çok yardım etti.
    Fakat bu siteyi daha çok genişletirseniz çok acayip ve sevilen,tanınan bir site olur.

    çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir