Tavşanla Köpek

Kız ve erkek çocuklarının karışık oynadıkları bir oyundur. Çocuklar halka olup otururlar. İçlerinden biri tavşan rolüne girip halkanın içinde oturur. Öteki ise köpek rolünde olup halkanın dışında bekler. Oyun başladıktan sonra halkanın dışında koşmağa tavşanı yakalama fırsatı kollamağa başlar. Bu da tavşanın çıkmağa teşebbüs ettiği anlardır. Tavşan yakalandığı zaman başkaları yeni görevi yapar. Halkada oturanlar, oyunu heyecanlandırmak için aşağıdaki dörtlüğü söylerler.

Tauşan hendekte yatıyor
Köpek ona bakıyor
Hopla tauşan hopla
Köpek seni kapıyor

Oyunun kurallarına uymamakla birlikte, oyuna alınmamış bazı çocukların muziplik edip lafa dışarıdan karıştıkları da olur. Onlar da ayrı bir mani ile oyunu kızıştırmaya çalışırlar. Dörtlük şudur:

Tauşan ener ekine
Gulakları dikine
Ön ayakları uymaz
Arkadakilerine,

Not: Karpaz bölgesinde bu oyunun adı “Gocagari”dir.Yukarıdaki dörtlük de “gon gon goca gari” diye söylenir.

Tavşanla İlgili Diğer Bir Tekerleme

Tavşanla ilgili oyundan başka bir de tekerleme vardır. Anneler ağlayan çocuklarını susturmak veya çocuğu güldürüp eğlendirmek için söylerler. Çocuğun bir eli tutulur. Anne baş ve işaret   parmakları ile çocuğun avucu içine, birbirine yaklaşıp uzaklaşan ayak taklidi yaparak şu tekerlemeyi söyler, çocuğun her bir parmağını da avuç içine yumar.

Gavrin gavrin gavrincik,
Ortasında havuccuk
Tauşan geldi su içsin

Sözün burasından başparmaktan itibaren parmakları yummağa ve her birine bir görev vermeğe başlar. Sözle şöyle devam eder.

Bu  duttu,bu  baziadı,bu  bişirdi,  bu yedi.
Bu da mektepten geldi,
Hani bana, hani bana?
Al topuzu git davara…..

diye tekerlemeyi tamamlar ve,

-Gıdı..Gıdı yiyerek   avuç   içini   gıdıklayıp çocuğu güldürür.

Oğuz M. Yorgancıoğlu “Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

“Tavşanla Köpek” hakkında 1 yorum

  1. hayatım en eğlenceli en sıcacık oyunu oldu gavrincik :)ben de çocuklarımın avuç içlerinde gavrin gavrin gavrincik yapacağım:)beni gavrincikle tanıştıranla birlikte:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir