Yurdumuzu Tanıyalım: Mutlukaya

Mesarya’nın doğusunda, Gazimağusa’ya sadece 8 kilometre uzaklıktaki bu şirin köyümüz; tertemiz sokakları ve çok sayıda yeni inşa edilmiş evleriyle insanın dikkatini hemen çekiyor. Belki de adada ana caddesi imrenilecek estetiğe sahip tek köy Mutluyaka’dır. Bu durumu köylüye sorduğunuz zaman ise neredeyse tek ağızdan TC Yardım heyeti sağ olsun diyorlar. Lefkoşa’dan Gazimağusa’ya gelirken Korkuteli Köyü’nden sonra köy camisinin minaresi kule gibi bir görüntü teşkil ediyor. Köye biraz yaklaşınca da köy mezarlığındaki dev KKTC ve TC bayraklarının dalgalanışını hayranlıkla izlersiniz.
Mutluyaka’nın nüfusu 330, tamamı 147 ailedir. Başlıca geçim kaynakları; çiftçilik, serbest meslek, memurluk ve hayvancılıktır. Tarımı ikinci bir iş olarak yapanlar çoğunluktadır. Nüfusun tamamına yakını Güney Kıbrıs’ta bulunan Limasol’a bağlı Muttayaga köyü’nden göç etmişler. Genç nüfus anmasa bile, kırk beş yaşın üzerindekiler hala güneydeki köylerini dillerinden düşürmüyor. Muttayaga Köyü Limasol Şehrine 5 kilometre uzaklıkta 250 nüfuslu, tamamı Türk olan doğa harikası şirin bir köydür. Geçmiş zamanlarda tedavi için temiz havaya ihtiyaç duyanların uğrak yeri olduğu söylenmektedir. Köyün erkeklerinin yüzde sekseni İngilizlere ait Ağrotur ve Piskobu üs bölgelerinde çalıştığından, maaşları çok iyi, buna paralel olarak sosyal gelişmişlik ileri düzeydeydi. Köyde 200 kişilik bir sinema vardı ve civardaki köylerin gençleri sinema izlemeye bu köye gelirlerdi. Köyün futbol takımı dışında bir de minik takımı vardı ve bunlar lig usulü İngilizlerle futbol maçı yapıyorlardı. Barış Harekatından sonra Muttayaga’nın Rumlardan oluşan nüfusunun 4500’e ulaşması köyün güzelliğini doğrular gibidir. Şimdi Muttayaga Köyü ile Limasol Şehri yeni yapılan yerleşim yerleri nedeni ile neredeyse birleşmiş gibidir.

1974 Mutlu Barış Harekatı sırasında Mutluyaka (Muttayaga) köylüleri radyoların anonsları ışığında Limasol’a yapılacak Mehmetçik çıkartmasının gerçekleşmesini beklemiş ancak üçüncü gün Limasol’un teslim haberi ile bu ümitler karamsarlığa dönüşmüştü. Sonrasında İngiliz üslerine sığınmalar, kaçak yollardan kurtarılmış bölgeye geçmeler başlamış ve sonunda da nüfus mübadelesi antlaşması gereği köy tamamen boşaltılmıştı.
Mutlukaya köyü KKTC’de bugün çağdaş bir yapılanma süreci yaşayarak gelişimini sürdürmektedir.

Köyün muhtarı Erkin ŞAFAKLI bugünkü durumu şöyle özetliyor; “Artık gençler evlenip köye yerleşiyor, son on yılda 40’a yakın yeni ev yapıldı. Köyün futbol takımı 45 yıl sonra 3’üncü Ligde mücadele veriyor. Devlet ve TC yardım heyetinin katkılarıyla ışıklandırılmış futbol stadı yapılmış, 2008 yılı içinde ise Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın desteği ile de tribünlerimiz hizmete sunuldu. Alt yapının tamamlanmasına paralel olarak köy futbol takımımız üçüncü ligdeki ikinci yılında genç takım ikinciliği kazanırken, A takımı ligi orta sıralarda tamamlamayı başardı.

Yeniden düzenlenen köy mezarlığındaki bayraklarımız Mesaryanın rüzgarında dalgalanıyor.
Köyümüzün yolları asfaltlanmış olup, anayol boyunca kaldırım yapım ve aydınlatma çalışmaları tamamlandı. Köyümüzde bir benzin istasyonu, bir ayakkabı fabrikası, bir devekuşu çiftliği ve Gazimağusa Avcılık Kulübü’nün atış poligonu bulunmaktadır. Ayrıca köy merkezinde; içerisinde Atatürk Büstü ve çocuk oyun yeri olan bir parkımız mevcuttur.
Köyümüz, yakında daha da gelişecek ve belki de nüfusu katlanarak çoğalacaktır. Özellikle inşa edilmekte olan siteler ve devletin köyün arazisinde sosyal konut bölgesi planlaması bu gelişmenin hızlandırıcı etkilerindendir”.
Muhtar Erkin ŞAFAKLI, köy nüfusunun artmasına paralel olarak, köy ilkokulu binasının yeni baştan inşa edilip açılmasını da arzuladığını, ayrıca tüm ülkenin sorunu olan işsizliğin köy ekonomisini olumsuz etkilediğini ve bunun sonucunda bazı aile ve gençlerimizin de ne yazık ki yurt dışına gittiğini vurguladı. Köy muhtarı, bu yıl özlenen yağmurların yağmış olmasının da köylünün yüzünü güldürdüğünü belirtti.
ŞAFAKLI ayrıca önümüzdeki sonbaharda köyün yeşillenmesi için ağaçlandırma çalışmalarına da başlanacağını ifade etti ve “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorunlarımızı hükümet ve ordumuz ile el ele vererek çözeceğimize inanıyorum. Güvenlik Kuvvetleri ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na köyümüze gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı minnettarız” diyor.
Mutluyaka sakinleri bu şirin beldede kendi bayrakları altında mutlu, güvenli ve huzurlu bir hayat sürdürmektedir.

Çalışma: Eralp KEBAPÇI (Sivil Savunma Gazimağusa Bölge Müdürlüğü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir