Yurdumuzu Tanıyalım: Yeşilırmak

Yeşilırmak köyü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuzey batısında, en uç noktada yer alan birçok  doğal güzellikleri taşıyan yeşili, mavi denizi ve girintili çıkıntılı kıyıları ile verimli topraklarında hemen hemen her çeşit ürünün yetiştirildiği 419 nüfuslu bir köyümüzdür.

Yüzey şekilleri yönünden incelediğimizde, doğusunda Kocatepe (344m.) ve ona bitişik tepeler, denize dik olarak uzanır. Batısında ise Kartaltepeden (379m.) denize doğru uzanan tepelik bir alanla kuşatılmıştır. Bu iki sıra arasında, güneyden kuzeye denize doğru yemyeşil küçük bir ova uzanmaktadır. Bu küçük ovanın ortasında Yeşilırmak’a hayat veren Yeşilırmak deresi denize doğru uzanmaktadır. Kıyıları da küçük koy ve çıkıntıları denizin mavi yeşil rengi ayrı bir özellik vermektedir. Bir zamanlar Kıbrıs’a gelip yerleşenlere barınak olan Yeşilırmak Taşı, Yeşilırmak’ın doğa harikalarını tamamlar.

Yeşilırmak, Kurutepe köyünün tarım alanı idi. 1900’lü yıllarda Lefkoşa Baf yolunun  tepeler Yeşilırmak’tan geçmiş olması, Kurutepe’de oturan Yusuf Mustafa’nın Yeşilırmak’a gelip yerleşmesine vesile olmuştur. 1913 yılında Yusuf Mustafa Lefkoşa-Baf yolu güzergahı kenarındaki tarlasına evini ve bir de küçük han yaptırarak Yeşilırmak’a ilk yerleşen kişi olmuştur. Bu tarihten sonra Yeşilırmak’a göçler başlar.

1950’den sonra ise köy büyümeye ve gelişmeye başlar. 1950 yılından önce bölgenin başlıca ürünleri olan incir, zeytin ve harup yer altı sularının kullanılması ile değerlerini kaybederler. Çilek, muz, narenciye, erik, şeftali ve üzüm gibi ürünleri önem kazanmaya başlar. 1974 öncesi bölgede hemen hemen hiç ekilmeyen kolokas bugün en çok ekilen ürünlerin başında gelmektedir. Yeşilırmak’ta yetiştirilmeyen ürün yok gibidir.

Yeşilırmaklı, son derece verimli toprakları ve bol kaliteli suyu ile ilerleyen zaman içerisinde tarımda yenilikleri ve teknolojiyi de takip ederek kendini tarımda söz sahibi yapmıştır. Bugün Yeşilırmak bilgisayar destekli seralarda çilek üretimi yapılabilecek düzeye gelmiştir.

Yeşilırmak’ta Turizm:

Yeşilırmak’ın Trodos Dağlarına uzanan eteklerinde Kıbrıs’ın meşhur yaban keçisi (Muflon) sürüler halinde dolaşmaktadır. Yeşilırmak Taşı (Petra Du Limnidi) (Kıbrıs’ta ilk yerleşim yeri) ve tarihi Vuni Sarayı arasında yer alan Yeşilırmak yöresinde bulunan, doğadaki çiçekleri, şifalı bitkileri, yeşili ve mavi denizi ile doğasını korumaktadır. 1974’den önce Yeşilırmak kıyı şeridinde iki olan plaj sayısı bugün dörde çıkmıştır. Bu plajların bünyesinde restoranlar ve iki de piknik alanı bulunmaktadır. Görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Asmalı Plaj’daki asmadır. Bu asma Guinnes rekorlar kitabına girmiştir. Yeşilırmak bölgesi doğa ve deniz manzaraları yanında, kaliteli suyu verimli toprakları, dağı, denizi ve yeşili ile modern bir turizm kasabası olmaya adaydır.

Çalışma:

Alper IŞIKGÜN (Sivil Savunma Güzelyurt Bölge Müdürlüğü)
Ersoy KÖYCÜ (Sivil Savunma Semt Amiri)

“Yurdumuzu Tanıyalım: Yeşilırmak” hakkında 3 yorum

  1. Hayatimda gordugum en guzel yerlerden biri.
    Lefke avrupa universitesinde ogrenciyken gezme firsati buldum. Burasi ölmeden once gorulmesi gereken bir yerdir. Denize baktiginizda sanki sizden yukarida gibi durmakta. Tertemiz havasi ile yesili ile en dogal manzara. Umarim bir kez daha gorurum.

  2. Yeşilırmak köyüne Ankaradan gitmiş bulunuyorum.Bu gidiş oğlumun görevi icabı olmuş olup, 3 defa ayrı zamanlarda olmuştur.Yeşilırmak dahil Kıbrısta gezmediğim yer kalmamıştır.Çok güzel bir yer.Yeşilliklerine , sahillerine doyum olmaz. Harika bir manzarası var.Hertürlü meyvenin yetiştiği. çilek seralarının çokça bulunduğu harika bir güzelliğe sahiptir.Orada bulunduğum zaman bol yağış olduğu bir zamana rasladığımız için devamlı kuru olan Irmak yatağında az da olsa yaklaşık olarak bir ay su aktığını da görmek fırsatını buldum.İlk gittiğim zaman kuru ırmak yatağına raslamış ve şaşırmıştım.Acaba Irmak yatağında su olduğu zamana raslarmıyım diye .O merakım da gitti böylece.Yol kenarlarında hiç eksik olmayan mevyeler ağaç dallarında sallanır.Bu köyde yetişmeyen sevze ve meşyve hemen hemen yokmuş.Ben oradan geleli 6-7 ay kadar oldu şimdiden oraları özledim.Neyseki bol bol köyün ve çevresinin manzaralı resimleri elimde mevcuttur.Bademli köyü yakınında HUNİ HARABELERİ yüksek bir tepe üzerinde olduğundan buranın manzaraları da ayrı bir güzelliktir. Buradan YEŞİLIRMAK KÖYÜ ile doğusunda da 7 DALGA ve harika sahil göze çarpan nefis manzaralardandır.Anlatılacak okadar güzellikler ve gezilecek , görülecek yerleri olan KIBRISIMIZIN bu kısmı hakkında ne yazzak ifade edemem.Çok özlem duyluyorum oralar için.Gitmek, gezmek gerekir oraları.Yaşanacak yerler orası, biz büyük şehirlerde hiç yaşamıyoruz .
    Gidip oraları gezmek , görmek deniz ve yeşillikle iç içe olmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir